közélet, pszichológia, élmény, tudomány

Agyalás

Utolsó kommentek:

Mesterséges Geci 2022.12.14. 17:18:54

Mivel nincs orvos, esélytelen... orvos <> orvosi diplomával rendelkező egyén!

Bejegyzés: Lehet-e jobb egészségügyünk?

Agycsavar 2022.05.17. 07:26:55

@ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró: báványuk a pénz. Nem az országért, a polgárok jólétéért dolgoznak, hanem lopnak.

Bejegyzés: Hogyan lesz az emberi méltóság tiszteletéből "méltóságosuramozás"?

antiindex 2022.05.17. 07:25:42

A magyar egészségügyről nagyon hülye emberek döntenek Orbanisztánban.

Bejegyzés: Akikről nincsen szó, akikről hallgatnak

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2022.05.17. 07:25:37

"Az, amit a NER csinál- mindenki tudja- nem keresztény, hanem bálványimádás"

Miféle bálványimádás?

Bejegyzés: Hogyan lesz az emberi méltóság tiszteletéből "méltóságosuramozás"?

2022.02.05. 18:59:06

Kulfoldon elek a nyugati civilizacioban szocialazodtam. Mindig elborzaszt a magyar médiákban és általános beszédben hiányzó belső érzék.

Bejegyzés: Levél Pető Péternek, a hir24.hu főszerkesztőjének arról, hogy hogyan járulhatnak hozzá az öngyilkosság terjedéséhez

Agycsavar 2022.02.05. 06:30:27

Koszönöm, teljes mértékben egyetértek, de sajnos a belső érzék sok esetben hiányzik

Bejegyzés: Levél Pető Péternek, a hir24.hu főszerkesztőjének arról, hogy hogyan járulhatnak hozzá az öngyilkosság terjedéséhez

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2022.02.05. 06:25:56

Egyetértek a poszt mondandójával. Akik az objektív tények bemutatását lélektelenül, cinikusan a sajtó természetes tevékenységének tekintik, korlátok nélkül, azoknak azt kívánom, hogy egyszer essenek áldozatul valamelyik kollégájuk objektivitásának. "Az olvasónak joga van tudni", ismerjük a filmekben, mint közösségi példázatokban többször is gyűlöltté tett sajtómelósi szlogent, és a következményeit is. A Wikipédia priorjaival is volt már vitám erről, szerintük az a szabadság, hogy mindent meg kell írni, amit szerzői jog védelme nem tilt, és hiteles forrással támasztható alá. Ennyi az elv. Ez vérlázító ostobaság. Talán még egy újságíró is ismeri a szót: tocsog a vérben a cikk, ezt jelentheti az objektivitás eltúlzása. Az öngyilkosság gondolata, példája alattomos méreg, nem lehet vele elég óvatosan bánni, már persze ha valaki komolyan veszi azt az életelvet, hogy igyekezzünk másnak nem ártani. Az ilyen hírekben való lubickolás öncélú felelőtlenség, határos a gondatlan emberöléssel.

Ám mielőtt elkezdenénk mindent cenzúrázni, mondván, hogy minden árthat valakinek, gondoljuk át még egyszer, hova vezetett már ez napjainkban. Ma a magukat igazán szabadnak érző országok egy részében szinte semmit sem szabad már mondani, mutatni, mert valaki érzékenységét érzékenyen érintheti, tehát megsemmisítendő. Ez elvezethet - Ray Bradbury is írt erről - akár a könyvégetéshez is. Óvatosan bánjunk a kaszával, és gondolkodjunk. Nem jogokat, szabályokat, kódexeket kell keresgélnünk vagy kerülgetnünk, hanem egy belső érzék talán megsúgja, hogy mi az, amit már nem helyes megtenni. Abban kell bíznunk, hogy még a 24.hu újságírójában is van valami jóérzés. Vékonyka reménysugár, tudom.

Bejegyzés: Levél Pető Péternek, a hir24.hu főszerkesztőjének arról, hogy hogyan járulhatnak hozzá az öngyilkosság terjedéséhez

Lori123456 2022.01.28. 07:08:19

@Agycsavar: Hm, igen, nem volt teljesen egyértelmű számomra, hogy ellene van-e a kliensek előzetes önedukációjának, vagy inkább semleges Önnek. "Nincs mit tenni, amikor ez a tudás megvan, ha megvan, már megvan" - azt hiszem, ettől volt olyan benyomásom, mintha inkább ellene lenne. De persze lehet, hogy nem jött át teljesen a lényeg számomra.
Azt nem látom sehol a cikkben, hogy kifejezetten pozitívnak tüntetné fel, ha valaki az átlagnál tájékozottabban megy terápia.
Nos igen, a szex (szerencsés esetben) két felnőtt ember önkéntes beleegyezésén alapszik. Ebben is sokszor előfordul, hogy sajnos nem így történik meg, a szexuális erőszak különféle formái eléggé elterjedtek.

Bejegyzés: Jó az, ha sok pszichológiai könyvet olvasunk egy pszichoterápia kezdete előtt?

Lori123456 2022.01.28. 07:08:15

@Agycsavar: Komolyan köszönöm ezt a választ! Sajnos az a tapasztalatom, hogy a segítő szakemberek többsége, ha ez szóba kerül vagy szemérmesen hallgat, vagy vadul tagad. Jó látni, hogy nem mindenki így reagál.

Bejegyzés: Jó az, ha sok pszichológiai könyvet olvasunk egy pszichoterápia kezdete előtt?

Lori123456 2022.01.28. 07:08:08

@Agycsavar: A beleegyezésről még az is eszembe jutott, hogy külföldi honlapokon olvastam olyan tanácsot, hogy ha a terapeuta olyan módszert alkalmaz, amire a kliens előzetesen nem bólintott rá, akkor érdemes lehet elgondolkodni a váltáson. Nem tudom, mennyire jellemző, ez, hogy előzetesen beleegyezést kér a terapeuta az adott módszer használatára?
A másik érdekesség, külföldi fórumon olvastam picit irigykedve olyan tapasztalatot (de ez sajnos csak egyedi tapasztalat volt), hogy az illető terapeutája, CBT-zés előtt mindig megkérdezte a klienst, hogy szeretné-e a témához fűzödő gondolatainak racionalitását megvizsgálni? És ha azt válaszolta, hogy nem, akkor nem erőltette. De ezt egyetlen ember írta, a többség meg panaszkodott a CBT-re, hogy mennyire invalidálva, kontrollálva érzik magukat tőle.
Pedig mennyivel tiszteletteljesebb megközelítés , ha előtte megkérdezik a klienst, szeretne-e az adott témára CBT-vel dolgozni. Talán produktívabb is, az erőltetésnek sokszor nincs jó vége.

Bejegyzés: Jó az, ha sok pszichológiai könyvet olvasunk egy pszichoterápia kezdete előtt?

Agycsavar 2022.01.25. 07:38:44

Azzal, hogy van nem illeszkedő terápiák és azzal is, hogy vannak s rossz, etikátlan, képzetlen terápeuták. Jaj, nagyon is sok.

Bejegyzés: Jó az, ha sok pszichológiai könyvet olvasunk egy pszichoterápia kezdete előtt?

Agycsavar 2022.01.25. 07:37:08

Nagyon izgalmas gondolatok. Azt gondolom, hogy a pszichoterápia abban is hasonlít a szex helyzethez, hogy két felnőtt ember önkéntes beleegyezésén alapszik. Azzzal, hogy asszimetrikus, egyetértek. Talán nem ment át a cikk üzenete. Sokan úgy olvasnak cikkeket, írásokat, hogy szilárdítsák énvédő mechanizmusukat és fájdalmas dolgaikkal ne kelljene szembenézni.

Bejegyzés: Jó az, ha sok pszichológiai könyvet olvasunk egy pszichoterápia kezdete előtt?

Lori123456 2022.01.25. 07:33:48

Bár azzal egyetértek, hogy a terápiáról olvasni és átélni két teljesen különböző dolog, de a többivel nem értek egyet.

"Szerintem a pszichoterápia olyan, mint a szex. "
Lássuk csak. A szex az esetek jelentős részében egy szimmetrikus viszonyban történik meg, két egyenrangú ember között. És nem mindig fizet érte az egyik fél, kivéve persze ha a prostituált-kuncsaft viszonyról van szó.
A pszichoterápia nem szimmetrikus viszony, azt hiszem, ezt már rengetegszer leírták.
Egyrészt a kliens pénzt fizet a terapeutának a terápiáért. Lehet mondani, hogy ha tb-re megy a terápia, akkor nem fizet, bár akkor meg valószínűleg a tb-t fizeti (ergó közvetetten mégiscsak fizet érte).
Másrészt a kliens kiszolgáltatott a terapeutának, ő van vulnerábilisabb helyzetben, ezért is fontos, hogy a terapeuta bizonyos etikai alapelveket betartson.

"De vajon jó ez? Mit ad hozzá a személyes pszichoterápiás kultúrához? Jobb lesz ettől a terápia?"
Én az "empowerment"-ben hiszek. Nem csak a fizikai gyógyításban, hanem a lelkiben is. A kliens mindig kiszolgáltatott helyzetben lesz valamilyen szinten, de azt a kiszolgáltatottságot csökkenteni lehet valamelyest, ha a kliens jól informált, edukált.
Furának tartom azt a preferenciát gyógyítók részéről (akár fizikai, akár lelki gyógyításról van szó), amikor azt várják, hogy a kliens/páciens ne olvasson utána dolgoknak, maradjon egyfajta szellemi sötétségben a betegségével/problémájával és a gyógyítási folyamatával kapcsolatban. Olyan érzésem van tőle, hogy az illető hatalmat akar gyakorolni a kilens/beteg felett, hiszen egy tudatlan ember felett sokkal könnyebb hatalmat gyakorolni.
A klienseknek hasznos lenne tudniuk azt, hogy sajnos léteznek olyan terápiák, amik nem jók, nem hasznosak, vagy akár traumatizálóak. Vagy azért, mert a módszer nem passzol az ő problémájukhoz vagy személyiségükhöz, vagy a terapeutával nem passzolnak. Rosszabb esetben a terapeuta szakmai/etikai kvalitásai hiányosak. Nem hiszek abban, hogy nincsenek rossz terapeuták. Minden területen léteznek rossz szakemberek is.
Ha a kliens legalább nagyjából képben van bizonyos megközelítések, módszerek lényegével, már könnyebben tud választani, vagy megítélni, hogy a módszer passzol-e hozzá. Vagy akár könnyebben lép ki egy rossz terápiából.
Fontos lenne, hogy a kliensek tisztában legyenek azzal, hogy előfordulnak helyzetek, amikor a saját érdekük azt kívánja, hogy a terápiát megszakítsák. Hány pszichoterápiás rendelő honlapján van erról szó? Segítő lista arról, hogy mik azok a jelek, amikor minimum érdemes elgondolkodni a terapeuta váltáson? A magyar honlapok között eddig csak egyet (!) láttam, ahol erről szó volt.
Olyan marketingszövegből viszont rengeteg van, hogy "aki terápiába kezd, annak megváltozik az életminőség", stb. Persze arról meg megy a hallgatás, hogy mennyi is az átlag "drop out rate"? 20-50% vizsgálatok szerint? :)

Mennyire szokták tájékoztatni a klienst arról, hogy a terápia miból fog állni (használt módszerek, stb.)?
Ha magán fogorvoshoz megyek, részletes kezelési tervet kapok. Minden beavatkozás előtt röviden elmondják, hogy mit fognak végezni. Ha kérdéseim vannak, válaszolnak. Ehhez képest a terapeuták tapasztalatom szerint alig tájékoztatnak. És ezt úgy tapasztaltam, hogy az eredeti végzettségem pszichológus, tehát nem vagyok teljesen laikus.

Ami még érdekes, hogy ebben a vizsgálatban is egy panaszként fogalmazodótt meg a kliensek részéről, hogy a tájékoztatást nem tartották elégségesnek:
mindsetpszichologia.hu/mit-gondolnak-a-kliensek-az-olyan-terapiarol-ami-nem-segit

Bejegyzés: Jó az, ha sok pszichológiai könyvet olvasunk egy pszichoterápia kezdete előtt?

Agycsavar 2022.01.24. 13:37:40

Én elhiszem, hogy nem könnyű benne lenni. SŐt, azt hiszem, hogy benne lenni legalább olyan nehéz, ha nem nehezebb, mint igénybe venni. Ha bankba megyek és szolgáltatást veszek igénybe, nem fognak arról beszélni azok az emberek, hogy milyen rettenetes viszonyok vannak, akik az ablaknál fogadnak. Általános a lezüllés. A bátyózás ,a Mari nénizés a feudális viszonyok illusztrációja. A rendszer fennmaradása ebben a feudális formában, mindenkinek érdeke. Hát nem jó, lemariznénizni? Hát nem könnyebb nem nézni az ott levő másik EMBERRE? Nagyon megerőltető lehet emberszámba venni. AMikor az ápoló és az orvos kimegy nyugatra, az első: - tudom, mert voltam- az ottani értékek étvétele. Ott a bátyózás azonnal önkéntelenül felejtődik. Itthon kutya nem szól sem a műkörmös nemtörődöm nőre, sem meg a pocsékul kommunáló kolléra sem. Gondolom.

Bejegyzés: Az Országos Baleseti és Sebészeti Intézet (OBSI) ajtaja a nyomorunk szimbóluma

Laci80 2022.01.24. 09:10:38

Először is. Bízom, benne, hogy mostanra már felépült és jól van. Hát igen, nem igazán tetszett, amit látott és átélt. Engedjen meg pár gondolatot, mint gyakorló orvos, hogy megosszak. Az ajtó nálunk se fotocellás, nagyon nagyot kell kerülni, hogy azon tudjon bejönni.
Nem értem a beteg vs páciensen való folyamatos javítgatását.
Mint sok helyen itt sincs elég ember, sem darabra, sem minőségre. Örülünk, ha egyátalán valaki jelentkezik munkára. A végzettség szinte nem is számít. Beteghordó, műtőssegéd: festő, 8 ált végzett, pék, cukrász soroljam. Szakképzettség?! Sehol. De nem is lehetne találni sehol. Vagyis nem. A hanyatló nyugaton igen. Konkrét embereket tudok több munkahelyemről is, akik kimentek, és köszönik jól vannak. 4 óra alatt az itthon megszokott munkatempóval végeznek a munkával (8 órában dolgoznak). Mert annyi van kijelölve neki. Itt már pénzzel nem nagyon lehet segíteni. Ebben igaza van.
A magyar ember szeret orvoshoz járni. A nagy közös, minent mindenkinek mindig elv nem jó. Igenis kellene valamilyen felelősségérzetet a betegekbe is plántálni. Az orvos fordulásnak nincs kultúrája. Itt a fizetem a tb-t, kuss, akkor megyek amikor akarok elv dívik. Szeretem a magánrendelésemet: mert kiszámítható, van idő, kulturált környezet, nyugodtság. És a társadalom szinte minden rétegéből jönnek. Az államiban mi van: a tiszta falra teszik a lábukat, összefirkálnak mindent, a rágó a kapszkodón... Páciensek?!?! A WC papírt ellopják. A plázában látottra nincs pénz. A leggagyibb, legócskápp WC papírt kapjuk, mást nem is tudunk rendelni.
Sok sebből vérzik ez az egész. Nyilván nem akarok mindent leírni, de benne lenni se mindig könnyű.
Igen, nincs közös kollektív tudatunk, hogy ez a mienk, illik mindenkinek a közösre vigyázni. Legyen szó felújított tèrről, vagy frissen átadott egészségügyi intézményről.

Bejegyzés: Az Országos Baleseti és Sebészeti Intézet (OBSI) ajtaja a nyomorunk szimbóluma

blaubner 2022.01.16. 07:32:38

"o." lépés: kezdd el.
ne csak álmodozz róla. és ne azt tervezd el, hogy mikor kezded el, hanem kezdd el azonnal. csinálj valamit, tedd meg az első lépést, hogy belekerülj a folyamatba.
pl. ha állást akarsz váltani, akkor ma kezdj hozzá a cv íráshoz vagy az álláshirdetések gyűjtésének. tipikus eset a fogyás: majd jövő héten, a nyaralás után, jövőre -- és csodák csodája, mindig elmarad :-)

Bejegyzés: 7 tipp, ami segít az újévi tervek, fogadalmak elérésében

cs_dy 2021.10.22. 14:12:23

Influencert érdemes keresni. Ők rendelkezhetnek olyan kapcsolati hálóval, illetve másokkal összefogva sokkal előrébb lehetne ebben jutni, ha nagyobb a hírverése ennek.

Bejegyzés: Miért nem végzi el egyik fontos feladatát a Magyar Pszichoterápiás Tanács Szövetség, az Egészségügyi Szakmai Kollégium Pszichiátriai Tagozata, Pszichoterápiás Tagozata, Addiktológiai és Klinikai szakpszicho-
süti beállítások módosítása